Předplavecký výcvik

Jednou z akcí, kterou během školního roku dětem nabízíme je i plavání. Letošního plavání se zúčastnili především předškoláci, ale také o rok mladší děti (tzv. „středňáci“). Na lekce plavání, které probíhaly především v zimním období (konec listopadu – leden) jsme dojížděli na plovárnu do nedalekých Luhačovic.

Na dobrodružství spojené s plaváním se pravidelně v úterý po deset týdnů těšily děti ze třídy Broučků, Žabek a Myšek. Radost z plavání je pro děti předškolního věku důležitá, děti se učí být samostatné již od prvního vstupu do vody. Paní lektorky si nejprve děti rozdělily do skupinek dle dovedností dětí a pak podle toho připravily motivované, metodicky zaměřené hravé činnosti, které tyto dovednosti rozvíjely a které měly i za úkol u některých dětí překonávat strach, nejistotu z vody nebo hloubky.

Věříme, že rodiče každoročně tuto aktivitu v naší mateřské škole vítají, neboť se děti učí nejen nebát se vody, ale získávají i žádoucí reakce pro bezpečný pobyt ve vodě. Řada dětí si díky lekcím plavání osvojí i počáteční plavecké dovednosti. Jde i o jakési společné prožitky mimo budovu mateřské školy. U dětí plavání nerozvíjí totiž jen plavecké schopnosti a dovednosti, ale posiluje i soudržnost kolektivu v cizím prostředí.

Oblíbenou součástí plaveckého výcviku byla pro děti i doba svačiny, kdy si mohly dát „dobrůtky“ nabalené od maminky a navzájem si sladkosti kamarádsky mezi sebou nabídnout.

Autor: Mgr. Taťána Lakomá