1. třída – Berušky

Eliška Pešková

Asistent pedagoga:

Markéta Dolanská

Třídu Včelek navštěvuje ve školním roce 2023/2024 celkem 27 dětí, z toho 19 dívek a 8 chlapců. Věkové složení třídy je následovné, ve třídě se nachází celkem 21 předškoláků, zbylých šest dětí je ve věku 4-5 let. Odklad školní docházky je udělen dvěma dětem. Provoz třídy zajišťují dvě učitelky, asistentka pedagoga, paní uklízečka a kuchařka.

Třída se nachází v prvním patře horní budovy. Prostory třídy jsou rozděleny na hernu vybavenou kobercem nabízející dostatečné množství prostoru pro hru dětí či vzdělávací činnosti. Tato část třídy je vybavena hračkami, didaktickými hrami a pomůckami. Vše je v dosahu dětí, tudíž si děti mohou z nabídky her a hraček svobodně volit. Nemalou část pak tvoří také nářadí a náčiní pro pohybové aktivity, výtvarné pomůcky či hudební nástroje. Další část třídy, tj. část pracovní je vybavena stolečky, kde děti stolují, tvoří či pracují v centrech aktivit.

Při procesu vzdělávání se snažíme u dětí přirozeně rozvíjet jejich osobnost, podporovat všestranný rozvoj a vytvořit základy všech kompetencí potřebných pro plynulý přechod ze školy mateřské do školy základní. Naším primárním cílem je vytvořit pro děti podnětné prostředí, podpořit jejich samostatnost a empatii ke druhým. Využíváme prvky programu Začít spolu, tj. pracujeme v centrech aktivit, která jsou zaměřena na určitou oblast rozvoje. Děti si dle jejich svobodného rozhodnutí volí ty činnosti, které preferují. Klademe důraz také na oblast sebeobsluhy a základní kulturně hygienické a zdravotně preventivní návyky. Jsme si vědomi důležitosti spolupráce s rodinou, a proto klademe důraz i na podporu vztahů mezi školou a rodinou.

8. třída – Ježečci

Petra Búřilová

Mgr. Ivana Petrů

Milena Krajščáková

Představujeme se:

Třídu Ježečci navštěvuje ve školním roce 2023/2024 celkem 28 dětí, z toho 9 chlapců a 19 dívek ve věku 5-7 let. Odklad školní docházky mají 3 děti.

Třída Ježečci zahájila v letošním roce svůj pilotní  provoz. Nachází se uprostřed horní a dolní budovou MŠ.

Hlavní vstup do třídy je samostatný, vede přes chodbu s úložnými skříňkami na boty, dále šatnou a vstupem do umývárny.

Prostor třídy je rozdělen na hernu vybavenou kobercem, kde se nachází dostatečné množství prostoru pro hru dětí i vzdělávací činnost. V této části nalezneme širokou škálu hraček, her, didaktických pomůcek (interaktivní tabuli), které jsou volně k dispozici dětem. Tato část třídy je rovněž určena k odpočinku dětí.

Nemalou část třídy tvoří cvičební nářadí a náčiní pro pohybové aktivity, hudební nástroje či pomůcky k bádání a pokusům.

Další část třídy je pracovní, tedy vybavena stolečky pro práci dětí a rovněž ke stolování. Najdeme zde výtvarný ateliér, koutek s písmeny a čísly, divadlo nebo dílnu s reálným materiálem (pilka, svěrák, hřebíky). Pýchou třídy je kuchyňská linka s umyvadlem a tekoucí vodu, kde nechybí vybavení pro malé kuchtíky a kde děti opravdu vaří.

Součástí třídy je vstup do umývárny, místnost pro přípravu jídla nebo úložný prostor na odkládání lehátek a lůžkovin dětí. Celá třída je prosvětlená velkými okny a krásným výhledem na okolní přírodu.

Co se týče vzdělávacích aktivit, snažíme se u dětí přirozeně rozvíjet jejich osobnost a podporovat všestranný rozvoj.

Našim cílem je vytvořit pro děti podnětné prostředí, ve kterém jim nabízíme širokou škálu prostředků a pomůcek, a to díky centrům aktivit, na základě kterých v naší třídě pracujeme. Jednotlivá centra aktivit jsou zaměřena na určitou oblast rozvoje. Děti si tak na základě svobodného rozhodnutí volí činnosti, které samy preferují.

Vzhledem k častým logopedickým vadám se rovněž věnujeme logopedické prevenci a dvakrát týdně nabízíme dětem kroužek školních dovedností. Velký důraz klademe na sebeobsluhu a samostatnost dětí. Záleží nám na spokojenosti nejenom dětí, ale také rodičů.

Logopedická třída

Součástí mateřské školy Vizovice, okres Zlín je logopedická třída, do které jsou na žádost rodičů a s doporučením odborného pedagoga /logopeda/ zařazovány děti s vadami řeči. Rodiče se mohou při zápisu informovat o možnosti zařazení dítěte do této třídy.

Jaké jsou výhody logopedické třídy?

1. V logopedické třídě je snížený počet dětí.
  2. Kolektiv třídy je tvořen 15 dětmi a dvěma logopedickými asistentkami. Menší počet dětí umožňuje individuální přístup paní učitelek ke každému dítěti (přizpůsobit se jejich pracovnímu tempu,unavitelnosti, respektovat jejich individ. pořeby atd.)
  3. Třída je vybavena didaktickými i kompenzačními pomůckami, odbornou literaturou, hrami rozvíjejícími komunikační dovednosti dětí, hračkami pro jemnou motoriku dětí a dalším.
  4. Denně je dětem poskytována individuální logopedická péče u logopedického zrcadla, která se zaměřuje na podporu správného dýchání, rozvoj artikulace, hybnost mluvidel, obratnost jazyka, zlepšování sluchového vnímání a fonematického sluchu a to vše podle potřeb každého dítěte.
  5. Denně probíhá skupinová logopedie jako součást třídních aktivit a činností
  6. Třídu jednou měsíčně navštěvuje speciální pedagog- logoped, který poskytuje odbornou péči a konzultace jak učitelům, tak i rodičům.
  7. Spolupracujeme s rodinou. Rodiče jsou pro nás partnery, poskytujeme jim informace, týkající se denní logopedické péče, konzultace, možnost depistáže a jiných potřebných spec.vyšetření v prostředí MŠ, které je dětem blízké a není proto stresující. Rodiče nejsou nuceni k dojíždění ani na vyšetření k odkladu školní docházky, které provádí na žádost rodičů SPC Zlín také v prostředí MŠ.